27.07.2013, sobota

Sezon 2014

Dziwny to był sezon. Łagodna zima i wczessna wiosna sugerowała wczesne kwitnienie. W efekcie kwitnienie nie było wczesne, za to dośc krótkie. Przeplatanka upałów, obfitych deszczów, chłodów a nawet przymrozków dodatkowo go skróciły.

No i było dość mało kwiatów. Srednio 3-5 na pędzie, zamiast 6-12 jak zwykle. Niektórzy koledzy podejrzewają że przyczyną była susza w lecie i jesieni 2013.

Są także pozytywy ! Dostatek wilgoci i dobre nawożenie dają rekordowe przyrosty kłączy. O dziwo poza czerwoną plamistości liści nie ma chorób. Żadnaych zgnilizn do tej pory.  Oby tak dalej. Od kolegów zajmujących sie hybrydyzacja wiem że zapylenia przebiegały również dość dobrze. 

Pierwszy raz wziąłem udział w konwencie MEIS. Byłem mile zaskoczony. Stowarzyszenie miłośników irysów, ale również bardzo ciekawych ludzi. Sam konwent sprawnie zorganizowany, ciekawe materiały, biuletyny i książka. Mam porównanie z AIS i BIS.  Poza konwentem MEIS, dzięki poniższej stronie, poznałem również kilku kolegów z mojego regionu co do których mam podejrzenie graniczące z pewnością iż są jeszcze bardziej zakręceni irysami (i innymi kwiatami) niż ja.

Zgromadziłem trochę nowych doświadczeń związanych z nawożeniem, pielęgnacją, środkami ochrony roślin. Zachęcam do przeglądnięcia zakładek. Dla ułatwienia, nowe informacje bedę wpisywał innym kolorem czcionki. 

W tym roku w mojej kolekcji przybędzie około 80 odmian. Niektóre to klasyki, których brakowało w moim ogrodzie, inne to nowości (dla mnie) lub nowości bezwzględne z lat 2013/14. Wkrótce uzupełnię zakładkę Moje Irysy.

Lato było dość wilgotne i raczej ciepłe. Jak już wspomniałem, pomimo tego nie było problemu z żadnymi chorobami. Prace lipcowo-sierpniowe przebiegły sprawnie, wystaczylo czasu na nowe nasadzenia: wspomniane 80 odmian irysów, kolekcja liliowców i kolekcja traw.

Niespodzianki przyszły w jesieni. Irysy powtarzająące kwitnienie, zrobily to bardzo wcześnie. Pierwszy zakwitł 2-go września. Kolejne niedługo poźniej, wszystkie poza jednym wyrobiły sie przed przymrozkami. Prawdopodobnie to efekt ciepłego i wilgotnego lata, zwłasza intensywne opady w drugiej połowie sierpnia były bardzo nietypowe.

No i zima - ciepła i niezbyt mokra. W górach pomimo to dobre warunki narciarskie z czego chętnie korzystam razem z rodziną. W ogrodzie wszystko pod kontrolą, irysy mają się dobrze.

W marcu (za miesiąc) rozpoczynamy  prace w ogrodzie !!!

Wszystlich zainteresowanych zakupem nadwyżek lub wymianą odmian zapraszam do kontaktu e-mailowego.

Pozdrawiam,
Waldemar Zasowski

Rodzaje irysów

Poznaj rodzaje irysów
oraz ich podział.

Amatorska uprawa irysów

Dział poświęcony uprawie irysów,
oraz ich pielęgnacji.

Moje irysy

Galeria moich irysów,
zdjęcia kilkuset gatunków
realizacja: